OLD-NEWSInicijative civilnog sektora u pravcu regionalnog razvoja Srema

30/11/20160

ris2016Grad Sremska Mitrovica bila je domaćin Završne konferencije projekta „Regionalne inicijative u prilagođavanju poljoprivrede klimatskim promenama i održivom korišćenju vodnih resursa navodnjavanja u Sremu“, finansiran sredstvima Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. To je bila odlična prilika da se  široj građanskoj javnosti i institucijama od interesa  predstave projekti u domenu integrisanog upravljanja vodama u regionu Srem sa posebnim aspektom na zaštitu životne sredine, koji su nastali kao regionalne inicijative u javnom sektoru, finansirani sredstvima EU, Vlade Srbije i Vlade AP Vojvodine, a koje  sprovode sremske opštine sa svojom regionalnom razvojnom agencijom RRA Srem.

Konferenciju je otvorio Tomislav Janković, predsednik Skupštine grada Sremska Mitrovica rečima da su „projektne aktivnosti koje sprovodi udruženje RIS od velikog značaja za region Srema jer promoviše interes građana za učešće u politici zaštite životne sredine i politike regionalnog razvoja, naročito u  projektima navodnjavanja“.

Kao najznačajniju aktivnost ovog projekta, Bora Obradović menadžer RIS, prezentovao je prvu fazu izrade Ekspertskog sistema za rangiranje i prioritizaciju projekata navodnjavanja regiona Srem, prikazavši kako se različite baze podataka o parcelama,  vlasništvu, setvenoj strukturi, korisnicima voda za navodnjavanje, usmeravaju na javne državne baze podataka, konkretno portal Republičkog geodetskog zavoda. S obzirom da su kroz Projektni zadatak definisani kriterijumi za kreiranje baznog ocenskog sistema, koje je još jednom prezentovao dr Jonel Subić sa Instituta za ekonomiku poljoprivrede, sve dalje informacije o ovoj aplikaciji biće dostupne na Web domenu www.aris.rs i www.rrasrem.rs.

Takođe, Bora Obradović je prisutne informisao o daljim fazama realizacije projekata Regionalnog sistema vodosnabdevanja „Istočni Srem“ i projekta Zaštita sliva reke Save izgradnjom komunalnog sistema za prikupljanje, transport i prečišćavanje otpadnih voda regiona Srem, za koje su zainteresovani strani investitori.

Jonel Subić, osvrnuvši se na probleme klimatskih promena koje direktno utiču i na količine domicilnih voda u Srbiji, istakao je potrebu uvođenja novih tehnologija, konkretno vetrobrana i solarnih panela na polja koja se navodnjavaju, u cilju optimizacije poljoprivredne proizvodnje.

S obzirom na navedeno, konferencija je bila prilika da se promoviše projekat Afirmacija učešća udruženja građana u projektima integrisanog upravljanja vodnim resursima u regionu Srema sa prikazom modela udruživanja korisnika voda za navodnjavanje u poljoprivredi“, finansiran sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine. Saša Kulić, ekspert Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine prisutne je informisao o statusu Zakona o udruženjima korisnika voda u poljoprivredi sa fokusom na modele udruživanja, probleme i pozitivne praktične rezultate.

S obzirom da je RIS je osnovan kako bi zastupao i  promovisao interes građana za učešće u politici zaštite životne sredine i politici regionalnog razvoja, njihovo mišljenje naročito će biti  uvaženo učešćem u radu Međuopštinskih radnih grupa pri RRA Srem. Zajednički cilj je izgradnja kapaciteta civilnog društva za razvoj regionalnih projekata koje podržavaju sve opštine i institucije od značaja za održivi razvoj regiona Srem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

LOGIN · Copyright by RRA SREM Ltd · All rights reserved · Designed by ZORAN.