Regionalna razvojna agencija Srem (RRA Srem) nastavlja realizaciju projekta iz programa Erasmus+ „The Experiential tourism soft skills and marketing: the real tourism turning point”, u partnerstvu sa dve italijanske organizacije: Localevolution Scanno, udruženje za društvenu promociju i organizaciju kulturnih događaja regiona Abruzzo i CrowdAid A.P.S. iz Rima – nevladina organizacija za promovisanje ekonomske, socijalne, psihološke, pedagoške i socijalno-zdravstvene pomoći građana.
Nakon završene faze istraživanja i identifikacije dobrih primera prakse u Evropi i Srbiji u oblasti iskustvenog turizma kao novog trenda u turizmu, formulisane su oblasti kojima će se baviti u narednim aktivnostima projekta. To su marketing, održivi turizam i javno – privatno partnerstvo u iskustvenom turizmu. Na osnovu ovih istraživanja kreirana su dva dokumenta Toolkit – Evropski vodič za dobre prakse u iskustvenom turizmu, koji su uradili italijanski partneri i „Vodič za JPP u iskustvenom turizmu“, za koji je zadužena RRA Srem odnosno Dejan Veselinov, konsultant za turizam. Dokumenta će uskoro biti dostupna na našem sajtu.
Javno-privatno partnerstvo (JPP) u turizmu je saradnja između javnog i privatnog sektora radi razvoja i upravljanja turističkom infrastrukturom, proizvodima i uslugama. JPP-ovi u turizmu mogu pružiti nekoliko koristi, uključujući poboljšanje infrastrukture, povećanje prihoda od turizma, stvaranje radnih mesta i unapređenje iskustava posetilaca. Međutim, oni takođe mogu biti kompleksni za pregovaranje i upravljanje, zahtevajući pažljivo razmatranje različitih faktora, poput aranžmana finansiranja, raspodele rizika i merila uspešnosti. U okviru JPP-a, javni sektor pruža različite oblike podrške, kao što su prava korišćenja zemljišta, poreski podsticaji, regulatorni nadzor i finansiranje, dok privatni sektor obezbeđuje sredstva, ekspertizu i druge resurse za razvoj i upravljanje turističkim objektima i uslugama. Kao primer uspešnog JPP u Sremu naveden je SRP „Zasavica“, čije upravljanje je povereno Pokretu Gorana kao najstarijoj nevladinoj ekološkoj organizaciji u Srbiji, ali i u Evropi. Aktivnosti ove organizacije vezane su za obrazovanje i učešće građana, a naročito mladih ljudi, u oblasti očuvanja i unapređenja prirodnih vrednosti.
U narednom periodu, oktobar – novembar 2023. očekuju nas organizacija trodnevnih seminara u Srbiji i Italiji, koji će se baviti upravo oblastima iskustvenog turizma obrađenih u navedenim dokumentima. Toolkit – Evropski vodič za dobre prakse u iskustvenom turizmu, i „Vodič za JPP u iskustvenom turizmu“ biće korišćeni kao uputstvo i radni materijal učesnicima ovih seminara.