Opšti cilj je podrška rastu i razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća, preduzetnika, zadruga i klastera, kroz unapređenje dostupnosti, obima i kvaliteta usluga podrške za njihovo poslovanje. Za potencijalna i postojeća mikro, mala i srednja preduzeća, preduzetnike, zadruge, klastere i subjekte socijalnog preduzetništva, usluge iz ovog programa su besplatne.
RRA SREM kao Akreditovana regionalna razvojna agencija (ARRA) realizuje Standardizovani set usluga koji obuhvata sledećih 6 grupa:
1) Informacije;
2) Promotivni događaji;
3) Obuke;
4) Savetodavne usluge;
5) Mentoring;
6) Terensku kontrolu.
1) Informacije
a) Pružanje informacija MSPP
Pod pružanjem informacija u smislu ovog programa smatra se pružanje informacija vezanih za: započinjanje poslovanja, razvoj poslovanja, raspoložive programe podrške, domaće i strane izvore finansiranja, pravne propise i obaveze od značaja za poslovanje, kao i druge informacije od značaja za razvoj MSPP. Informacije se pružaju lično, putem telefona, mejla i društvenih mreža, kao i izjava za štampu i gostovanja u TV emisijama, izdavanja info lista, lifleta, brošura i dr.
b) Prikupljanje informacija
Pod prikupljanjem informacija podrazumeva se obaveza ARRA da po zahtevu Ministarstva ili RAS, dostavi tražene pojedinačne ili zbirne podatke o MSPP, sa ciljem praćenja MSPP na teritoriji koju ARRA pokriva.
2) Promotivni događaji
ARRA organizuju i učestvuju u promotivnim aktivnostima koje se odnose na promociju preduzetništva i različitih programa podrške MSPP. Promotivna aktivnost podrazumeva organizovanje događaja u skladu sa Uputstvom i to: radionica, info dana ili drugog javnog skupa na kome se promovišu teme iz oblasti preduzetništva.
3) Obuke
Obuke koje ARRA pružaju MSPP obuhvataju module koji se dele na obavezne i opcione.
a) Obavezni moduli (u trajanju od dva dana):
1) Obuka za početnike u poslovanju;
2) Obuka kandidata koji su prošli prvi krug izbora po Programu finansijske podrške za najboljih 35 biznis ideja mladih do 35 godina;
b) Opcioni moduli (u trajanju od jednog dana):
1) priprema poslovnog plana i poslovanje sa bankama i investiciona spremnost;
2) finansijsko upravljanje;
3) izvoz – za one koji prvi put izvoze;
4) marketing i prodaja;
5) elektronsko poslovanje i informacione tehnologije u poslovanju;
6) pregled standarda kvaliteta i zaštite životne sredine od značaja za poslovanje;
7) inovacije;
8) obuka za žene preduzetnice;
Sve obuke drže radno angažovana lica u ARRA, koja su prošla navedene obuke za tu oblast po metodologiji odobrenoj od strane Ministarstva.
4) Savetodavne usluge
Savetodavne usluge predstavljaju aktivnosti usmerene na pružanje saveta, smernica, pomoći i drugih usluga u cilju započinjanja i razvoja poslovanja, kao i obezbeđivanja administrativnih i tehničkih usluga podrške korisnicima prilikom pripreme neophodne dokumentacije i prijava za programe podrške preduzetništvu koje realizuju Ministarstvo i/ili druge institucije.
Savetodavne usluge koje ARRA pružaju u okviru ovog programa su:
1) priprema prijava i provera dokumentacije za programe podrške preduzetništvu koje sprovodi Ministarstvo, RAS ili Ministarstvo i RAS zajedno u trajanju od najviše tri sata;
2) priprema prijava i provera dokumentacije, izrada poslovnog plana i on line podnošenje prijava za programe koje realizuju Ministarstvo i Fond zajedno u trajanju od najviše šest sati;
3) priprema prijava i provera dokumentacije, izrada poslovnog plana i podnošenje dokumentacije za ostale kredite kod Fonda i za raspoložive kreditne linije Garancijskog fonda AP Vojvodine u trajanju od najviše pet sati;
4) priprema prijava i provera dokumentacije, izrada poslovnog plana i podnošenje dokumentacije za subvencije za samozapošljavanje kod Nacionalne službe za zapošljavanje u trajanju od najviše dva sata;
5) podrška u vezi sa planiranjem i započinjanjem poslovanja (razvoj poslovne ideje, podrška pri osnivanju i registraciji privrednog subjekta i dr.) u trajanju od najviše dva sata;
6) podrška u cilju razvoja poslovanja (tehnička pomoć u pripremi dokumentacije, podrška u poslovnom povezivanju i umrežavanju i dr.) i prijava na javne pozive iz oblasti podrške MSPP koje sprovode druge institucije u trajanju od najviše dva sata.
5) Mentoring
Proces mentoringa predstavlja stručnu pomoć koju u dužem vremenskom periodu stručno lice – mentor pruža privrednom subjektu.
U zavisnosti od potrebe privrednog subjekta, za vreme sprovođenja Programa, mentor može da alocira od 25 do 50 sati na jedan privredni subjekt.
Korisnici mentoringa mogu biti MSPP koji posluju do tri godine ili se nalaze u kritičnom trenutku za njihov dalji razvoj ili za opstanak na tržištu.
Uslugu mentoringa mogu da pružaju radno angažovana lica u ARRA, koja poseduju sertifikat da su uspešno završila obuke za mentore koje je organizovala Nacionalna agencija za regionalni razvoj ili koje će organizovati RAS i/ili Projekat „Osnaživanje i dalje uspostavljanje usluge mentoringa za mala i srednja preduzeća u zemljama Zapadnog Balkana (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Severna Makedonija)“ (RAS – JICA) finansiran od strane Vlade Japana kroz Japansku agenciju za međunarodnu saradnju – JICA.
6) Terenska kontrola
Terenska kontrola je aktivnost koja se sprovodi u cilju utvrđivanja činjeničnog stanja podnosioca prijava za dodelu bespovratnih sredstava pre njihovog odobravanja po programima podrške MSPP sektoru, kao i nakon odobravanja u cilju provere namenskog korišćenja sredstava.
Terenska kontrola se sprovodi u okviru programa koje Ministarstvo realizuje samostalno ili u saradnji sa RAS i Fondom i to:
a) Programa podrške malim preduzećima za nabavku opreme u 2022. godini; Programa podrške malim preduzećima za nabavku opreme u 2023. godini; Programa podrške malim preduzećima za nabavku opreme u 2024. godini.
b) Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju u 2022. godini; Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju i mlade u 2023. godini; Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju i mlade u 2024. godini.
v) Programa podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte u 2022. godini i Programa podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte u 2023. godini.
g) Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žene preduzetnice i mlade u 2022. godini; Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žensko preduzetništvo u 2023. godini; Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za preduzetništvo žena i žena samohranih majki u 2024. godini.
d) Programa razvojna šansa – linija za prerađivačku industriju u 2024. godini.
đ) Programa za podsticaj razvoja prerađivačkih kapaciteta u oblasti lova, ribarstva, proizvodnje vina, piva i jakih alkoholnih pića u 2024. godini.
e) Programa podrške za razvoj preduzetništva žena na selu u 2024. godini.
ž) i svih ostalih programa koji se odnose na podsticanje i razvoj preduzetništva, a za koje se naknadno utvrdi da je neophodno sprovesti prethodnu i/ili naknadnu terensku kontrolu.
ARRA će vršiti i prethodnu terensku kontrolu zahteva za dodelu bespovratnih sredstava i za sve programe za koje je predviđena prethodna terenska kontrola, koje sprovodi Ministarstvo samostalno ili u saradnji sa RAS i Fondom, a odnose se na podsticanje i razvoj preduzetništva. Prethodnu terensku kontrolu ARRA će sprovoditi na osnovu naloga RAS i Fonda.
Listu Akreditovanih regionalnih razvojih agencija pogledajte OVDE.
+381 63 381421
tanja.mijajlovic@rrasrem.rs
+381 63 381422
sanja.stupar@rrasrem.rs