OLD-NEWSPregovaračko poglavlje 22 – dizanje kapaciteta

28/06/20170

zrenjanin_obukaU Zrenjaninu je 25 i 26.06.2017 održana radionica u okviru projekta „Razvoj kapaciteta akreditovanih regionalnih razvojnih agencija za jačanje doprinosa u procesu realizacije Akcionog plana za Pregovaračko poglavlje 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata“, za predstavnike Regionalnih razvojnih agencija iz Subotice, Novog Sada, Rume i Zrenjanina. Projekat finansira Nemačka organizacija za tehničku saradnju – GIZ, a organizator i domaćin je bio Regionalni centar za društveno ekonomski razvoj – Banat.

Sve prisutne pozdravio je predstavnik RCR Banat, Branislav Milosav uz konstataciju da je značajna i prepoznata  uloga RRA u procesu uspostavljanja institucionalnog sisteama, u okviru Poglavlja 22. To je potvrdio, prvog dana radionice predavač Kancelarije za evropske integracije (KEI), Ivan Knežević predavanjem na temu Kohezione politike EU, principima, ciljevima i instrumentima za njeno sprovođenje. Definisanje zakonskog, institucionalnog i administrativnog okvira je svakako najznačajniji korak uz koordinaciju kao ključni element. Po njegovim rečima, „Evropska komisija mnogo pažnje polaže na kadrovska pitanja jer od kapaciteta zavisi apsorpcija, odnosno iz sistema IPA se vrši tranzicija ka kreiranju i upravljanju EU investicionim i strukturnim fondovima. Zato imenovanje institucija i formiranje administracije  za upravljanje ESI fondovima bi trebalo da bude urađeno što je moguće pre“.

Narednog dana, predavači KEI, Branko Budimir, Nataša Marčeta,  Valentina Vidović i Dejan Gojković prisutne su detaljno upoznali sa trenutnom situacijom u odnosu Srbija – EU, pregledom zakonodavstva za Poglavlje 22, planiranjem i programiranjem evropskih strukturnih i investicionih fondova, trenutnim stanjem prvnog okvira za sistem upravljanja i kontrole za planiranje i sprovođenje IPA II u RS kao i preporukama sa bilateralnog skrininga.

Zaključak je da ne postoji uniformno rešenje za formiranje institucionalnog okvira ali mora biti izabran onaj koji će se najbolje uklopiti u sistem vlasti a biti efikasan i jednostavan, naročito zbog kasnije primene usvojenih procedura. U tom smislu, veoma je značajno uspostavljnje sistema za praćenje, izveštavanje i vrednovanje ESI fondova.

Da bi se sve ovo postiglo, naredni koraci koji će biti preduzeti odnose se na na definisanje politike za upravljanje ljudskim resursima a koja će biti usklađena sa procesom administrativne reforme. Poseban akcenat biće na regionalnim agencijama kao sponom između nacionalnog i lokalnog nivoa vlasti sa ciljem efikasnijeg korišćenja obrazaca za  pripremu i realizaciju projekata, po metodologiji EU.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

LOGIN · Copyright by RRA SREM Ltd · All rights reserved · Designed by ZORAN.